Zabytek listopada w Muzeum Archeologicznym

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na kolejną odsłonę z cyklu Zabytek Miesiąca – mgr Zdzisława Ratajczyk przedstawi niezwykłe, paradne ostrogi odkryte w trakcie badań w miejscowości Ciepłe nad Wisłą. 

Prezentowane ostrogi odkryte zostały na bardzo ważnej nekropolii z okresu wczesnego średniowiecza w miejscowości Ciepłe pod Gniewem, w przypadku której od wielu lat trwa dyskusja dotycząca obcego (skandynawskiego) pochodzenia pochowanych w jej obrębie wojowników konnych.

Ostrogi, stanowiące część oporządzenia jeździeckiego i służące do powodowania koniem, mocowano do obuwia jeźdźca w okolicach pięty. Egzemplarze zasobu Muzeum Archeologicznego znaleziono w jednym z bogato wyposażonych grobów w elementy uzbrojenia (miecz, włócznię) i ekwipunku jeździeckiego (strzemiona, ostrogi) oraz rzędu końskiego (wędzidło, ozdobne okucia uzdy końskiej). Leżały przy stopach zmarłego. Odkryte w Ciepłem ostrogi to wyroby o unikatowych walorach. Wykonane zostały z brązu, prawdopodobnie w technice odlewu. Zachowane są w całości – przetrwały wszystkie ich części (bodźce, kabłąki, zaczepy). Koło ostróg znaleziono również zestaw sprzączek, przewleczek, zakończeń rzemieni i dodatkowych okuć, stanowiący tzw. garnitury ściśle związane z ostrogami.

Prezentowane ostrogi odbiegają od podobnych egzemplarzy stanowiących kategorię przedmiotów dość często występujących na stanowiskach wczesnośredniowiecznych. Posiadają bowiem cechy, które uznać należy za wyjątkowe i ekskluzywne. Nie były to zwykłe ostrogi lecz paradne. Bogata dekoracja pokrywa całe ich powierzchnie. Ornament z motywem plecionki obejmującej kółka, urozmaicony plastycznymi żeberkami, elementami zoomorficznymi, dzwoneczkami, nadaje opisywanym zabytkom nadzwyczaj atrakcyjną formę.

Ostrogi w wersji bogato zdobionej były, jak przypuszczamy, widomą oznaką wysokiego statusu społecznego osób ich używających i elementem odświętnego, okazjonalnego stroju. Jakkolwiek wyroby te niewątpliwie manifestowały poczucie przynależności ich właściciela do określonej grupy społecznej, to nie przesądzają jednak o jego etnicznym pochodzeniu. W świetle dotychczasowych ustaleń adekwatne do nich okazy uważano za wytwory pochodzenia skandynawskiego bądź zachodnioeuropejskiego. Nieodosobnione są też przypuszczenia o ich pochodzeniu wschodnim, a raczej północno-wschodnim. Ostrogi z miejscowości Ciepłe, usytuowanej przy nadwiślańskim szlaku handlowym, sprzyjającym utrzymywaniu szerokich kontaktów z terenami całej ówczesnej Europy, mogły dostać się w ręce ich użytkownika na różne sposoby.

 

Zabytek Miesiąca - Listopad 2015 Paradne Ostrogi Wojownika z Cmentarzyska w Miejscowości Ciepłe

Prezentacja i wykład odbędzie się w sobotę 14 listopada o godz. 12.00,

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

ul. Mariacka 25/26 

Ostrogi będzie można oglądać przez miesiąc, od 14 listopada do połowy grudnia, w holu Muzeum na Mariackiej.

 FB: https://www.facebook.com/Muzeum-Archeologiczne-w-Gdańsku-659142690850090/?ref=hl

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas naTwitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: