Pamiątki po kmdrze por. Romanie Somnickim trafiły do Muzeum MW

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wzbogaciło się o kolejne zabytki. Tym razem są to pamiątki po kmdrze por. Romanie Somnickim.

Pan Krystian Somnicki, syn kmdra por. Romana Somnickiego przekazał muzeum unikatowe  pamiątki po ojcu - wieloletnim kierowniku Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej.

Pomimo trudnych początków Warsztaty Portowe Marynarki Wojennej w Pucku podjęły się produkcji szerokiego asortymentu wyposażenia okrętowego. Wytwarzano tu windy okrętowe, maszyny sterowe, armaturę parową, wodną i powietrzną, również armaturę elektryczną oraz wyposażenie pokładowe i gospodarcze. Załoga była stosunkowo niewielka. W roku 1932 liczyła ogółem 465 osób, w roku 1936 wzrosła do 498 osób. Kierownictwo warsztatami z końcem lat dwudziestych objął kmdr. ppor. Inż. Roman Somnicki, który piastował to stanowisko do końca października 1933 roku. To za jego kadencji – wiosną 1929 r. – sposobem gospodarczym wybudowano niewielki budynek na kreślarnię, wyświetlarnię i archiwum rysunków. Roman Somnicki związany był również z nadzorem budowy ORP Gryf.

fot. Muzeum Marynarki Wojennej

 

 

 

Tagi: