Najstarszy klub jachtowy w Gdańsku

Twierdza Wisłoujście to nie tylko fortyfikacja obronna i historia oblężeń oraz militariów. To także sporty wodne, których tradycję w tym miejscu pielęgnuje Polski Klub Morski. Zanim jednak do kanałów Wisłoujścia trafili polscy żeglarze działał tam klub, którego tradycja sięga XIX wieku.

Klub "Gode Wind" Danzig-Zoppoter Yacht-Club e.v. powstał już w 1896 roku. Od samego początku jego losy związane były z gdańską twierdzą. Z dokumentów wynika, że w 1923 roku klub zakupił trzy jednostki zbudowane przez gdańską stocznię. Były to "Hansa II", "Karla"i "Gode Wind II". Wiadomo też, że największym jachtem poczatkowo był jacht krążowniczy "Peter von Danzig II" nawiązujący do słynnego okrętu kaperskiego Paula von Benecke. Zwodowany był on w 1924 roku, miał 16,68 metrów długości, 3,75 m. szerokości i żagle powyżej 100 m. kw. powierzchni. Posiadał też imponujące zanużenie 2,05 m. 

Z dokumentów klubowych wynika, że w 1925 roku znajdowało się w nim 29 jednostek (marina mieściła 35). W tym czasie kolosem w marinie był jeszcze dłuższy niż "Peter von Danzig II" jacht - był to "Aries" o wspomagającym silniku parowym. Zbudowany był w Glasgow w 1889 roku i posiadał 28,70 metrów długości. 

Klub zrzeszał elity gospodarcze i polityczne Gdańska i działał teoretycznie aż do 1945 roku. Wcześniej jednak został nieco zmarginalizowany, bowiem na Wisłoujściu działały też po dojściu nazistów do władzy kluby młodzieżowe Hitlerjugend zajmujące się edukacją morską.

                                                                                                                                                            Piotr Celej

Tagi: