Niepokorny Stach z Warty - głównym bohaterem najbliższego spotkania w Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza nową odsłonę wykładów z cyklu "Za Granicą Sztuki". Spotkanie poświęcone będzie twórczości Stanisława Szukalskiego, rzeźbiarza - skandalisty z okresu dwudziestolecia międzywojennego. 

O twórczości Stanisława Szukalskiego opowie w czwartek, 29 października o godz. 17.30 w sali kinowej Muzeum Emigracji w Gdyni prof. Lechosław Lameński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wykład będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

Stanisław Szukalski (1893-1987) - rzeźbiarz, malarz i rysownik, teoretyk sztuki i pisarz, urodzony w Warcie koło Sieradza jako syn kowala, zmarł w Burbank (Kalifornia, USA). Mimo, że przez większość swego długiego i barwnego życia przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych, to jednak właśnie jemu polskie życie artystyczne okresu dwudziestolecia międzywojennego zawdzięcza największe skandale. Znany bardziej jako Stach z Warty Szukalski, charyzmatyczny przywódca grupy Szczep Rogate Serce, zwanej również Szczepem Szukalszczyków herbu „Rogate Serce", czynnej w środowisku krakowskim w latach 1929-1936, wydającej własne pismo „Krak". Zafascynowany Józefem Piłsudskim, marzący o wielkiej, potężnej Polsce, szokował opiniotwórcze kręgi kulturalne kraju egzotyczną twórczością rzeźbiarską i projektową, zwłaszcza zaś nieprzystającymi do ówczesnej polskiej rzeczywistości poglądami na sztukę, w których m.in. zalecał powrót do pogańskiej i piastowskiej przeszłości.

Prof. dr hab. Lechosław Lameński, ur. 1949, historyk sztuki i krytyk. Od 1974 roku pracownik Sekcji Historii Sztuki KUL (obecnie Instytut Historii Sztuki). Kierownik Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej (od 1998 roku), w latach 1999-2005 dyrektor Instytutu. Współpracownik kwartalnika literacko-artystycznego „Akcent", prezes Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Autor książek, ponad 300 rozpraw, artykułów, recenzji, bibliografii i wstępów do katalogów wystaw oraz kilkudziesięciu haseł do Encyklopedii Katolickiej. Publikował swoje teksty m.in. na łamach „Znaku", „Tygodnika Powszechnego", „Art & Business" i „Biuletynu Historii Sztuki". Interesuje go przede wszystkim sztuka polska od połowy XIX wieku do 1939 roku.

Więcej informacji i program całego cyklu: http://bit.ly/1ZT0CXg

Stach z Warty Szukalski - wykład z cyklu Za Granicą Sztuki

29 październik, godz. 17:30

Muzeum Emigracji w Gdyni

ul. Polska 1, 81-339 Gdynia

Tagi: