Poszukiwani świadkowie szczecinieckiej manifestacji 3-majowej z 1946 r.

W Muzeum Regionalnym w Szczecinku rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Po torach pamięci. Szczecinek – Złocieniec – Drawsko Pomorskie”. W związku z tym poszukiwani są świadkowie szczecineckiej manifestacji 3-majowej z 1946 roku.

"Po torach pamięci" to projekt mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat represji komunistycznych w latach 1945-1956 w Szczecinku, Złocieńcu oraz Drawsku Pomorskim. Jest to także odpowiedź na zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski oraz potrzebą przywrócenia pamięci o miejscach związanych z powojennymi zbrodniami stalinowskimi. Powstaje on w ramach II edycji konkursu „Historia wokół nas” organizowanego przez Fundacje Macte Animo. Konkurs ma sprzyjać kształtowaniu świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia, zainteresowaniu lokalną historią oraz służyć rozwijaniu umiejętności pracy w grupie, a także twórczego i kreatywnego myślenia.

Podczas trwania projektu, realizowane będą liczne działania mające przyczynić się do rozpowszechnienia wiedzy o latach powojennych w środowisku lokalnym. Jednym z tych działań jest stworzenie filmów opowiadających historie pochodów 3 maja 1946 oraz funkcjonowania PUBP w Szczecinku, podziemia antykomunistycznego działającego w Złocieńcu oraz kolektywizacji wsi i działalności PUBP w Drawsku Pomorskim.

W związku z tym, w Muzeum Regionalnym przy ul. Szkolnej rozpoczęły się zdjęcia do filmu realizowanego przez młodych dokumentalistów. Tematem będzie słynna, szczecinecka manifestacja 3-majowa z 1946 roku. Muzeum zapraszamy wszystkie osoby, które były świadkami tego wydarzenia do podzielenia się swymi wspomnieniami. Prośba dotyczy też szczecineckiej młodzieży - zapytajcie babcię lub dziadka czy nie pamiętają tamtych wydarzeń w maju 1946 r. - zaprasza Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Muzeum Regionalne w Szczecinku

ul. Szkolna 1

78-400 Szczecinek

Telefon: (094) 37409-77

e-mail: szczecinekmuz@pro.onet.pl

Tagi: