Spotkania z historią - Październik 1956 w woj. gdańskim

Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Filia nr 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zapraszają na cykl spotkań z historykami gdańskiego oddziału IPN, którzy przybliżą słuchaczom niektóre z zagadnień związanych z historią najnowszą naszego regionu.

Drugie spotkanie z cyklu odbędzie się 19 października (poniedziałek). Dotyczyć będzie Października 1956 r. na terenie ówczesnego woj. gdańskiego. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Filip.

Odwilż gomułkowska była następstwem śmierci Stalina (marzec 1953) i związanych z tym zmian w ZSRR, ujawnieniem tajnego referatu Chruszczowa na temat stalinowskich zbrodni wygłoszonego 25 lutego 1956 na XX Zjeździe KPZR, tajemniczej śmierci Bolesława Bieruta w Moskwie (marzec 1956), wydarzeń poznańskich (czerwiec 1956), rozłamu w rządzącej partii PZPR i dojścia do władzy nowej ekipy rządowej pod przywództwem Władysława Gomułki.

Kolejne spotkanie będzie miało miejsce 23 listopada (poniedziałek). Dotyczyć będzie zbrodni dokonanej w Piasnicy k. Wejherowa. Poprowadzi je Agnieszka Gumińska.

 

Spotkania z historią - Październik 1956 w woj. gdańskim

19 października w godzinach 17:30 - 18:30

Filia nr 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

ul. Jagiellońska 8 w Gdańsku 

Tagi: