Oblicza Erosa. Tematyka miłosna w dekoracji gdańskich sreber barokowych

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wykład P. Anny Baranowskiej – Fietkiewicz pt. „ Oblicza Erosa. Tematyka miłosna w dekoracji gdańskich sreber barokowych ”.

Gdańscy złotnicy w dobie nowożytnej słynęli z wielkiego kunsztu – do dziś barokowe srebra gdańskie są cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie. Nie tylko jednak maestria warsztatu, ale także wyrafinowana ikonografia dekoracji srebrnych arcydzieł są magnesem przyciągającym uwagę dawnych i współczesnych miłośników sztuki. Wśród scen zdobiących gdańskie kufle i kubki nie brak przedstawień związanych z jedną z najżywotniejszych dziedzin ludzkiego życia – z miłością. Spotkanie będzie okazją, aby przekonać się, że tak jak dla współczesnego człowieka, tak też dla dawnych Gdańszczan istniało wiele odcieni tego najważniejszego z uczuć.

Wykład odbędzie się w ramach spotkań Kierunku sztuka. Raz w miesiącu, spotkania o artystach, interesujących muzealnych zabytkach, niebanalnych i niezwykłych przedmiotach, które niosą ze sobą pewne historie czy też ciekawych zjawiskach artystycznych poprowadzą pracownicy muzeum, na co dzień opiekujący się zbiorami w Oddziale Sztuki Dawnej. Spotkania opierają się na prezentacji multimedialnej, pokazie lub oprowadzaniu po galeriach.

Informacje praktyczne:

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w wybrane niedziele o godz. 12.00

Termin: 27.09.2015, niedziela, godz. 12.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej,

ul. Toruńska 1, Gdańsk

Wstęp bezpłatny

 

Tagi: