Zaskoczyn - Macierzyństwo Josefa Thoraka przesunięte

 Jeszcze w tym miesiącu Powiat Gdański wybuduje nowy postument i postawi na niego słynną rzeźbę „Macierzyństwo”, autorstwa Josefa Thoraka, która znajduje się w Domu Pomocy Społecznej w Zaskoczynie
 
 - Ustawimy „Macierzyństwo” na centralnym miejscu przed obecnym wejściem do budynku DPS „Leśny”, spełniając tym samym wytyczne konserwatora i udostępniając dzieło do zwiedzania -  mówi Starosta Powiatu Gdańskiego, Stefan Skonieczny. - Przy okazji zlikwidujemy problem z dotychczasowym betonowym postumentem który zaczął pękać.
 
 „Macierzyństwo” znajdowało się niegdyś w najbardziej wyeksponowanym fragmencie budynku dawnego sanatorium dla dzieci. Przebudowy DPS sprawiły, że dzieło znalazło się ukryte w cieniu pomiędzy budynkami DPS. Przeniesienie jej przed front budynku umożliwi lepsze wykorzystanie działki i ułatwi dostęp zwiedzającym, którzy będą mogli podziwiac ją przez siatkę nie wchodząc na zamknięty teren DPS.
 
- W ramach prac wykonany będzie projekt konstrukcji nowego podestu pod rzeźbę, zdemontowany zostanie górny stopień dotychczasowego cokołu, aby odsłonić rzeźbę, która zostanie przygotowana do transportu na nowy podest żelbetowy i następnie na nim umieszczona – dodaje Wicestarosta Powiatu Gdańskiego, Marian Cichon. - . Przygotowania zostanie także powykonawcza dokumentacja konserwatorska.
 
 Josef Thorak urodził się w lutym 1889 r. w austriackim Salzburgu. Jego pierwszym nauczycielem był własny ojciec, z zawodu mistrz garncarski. Wczesne prace Thoraka utrzymane były w manierze neoklasycystycznej, z widocznymi wpływami ekspresjonizmu.
 
Dynamiczne postacie nadludzi szybko znalazły uznanie w kręgach narodowych socjalistów, w tym samego Hitlera. To właśnie naziści stworzyli artyście idealne warunki do pracy. Dali mu potężną pracownię i pełen portfel zamówień. W ten sposób Thorak, obok Arno Brekera, stał się oficjalnym rzeźbiarzem III Rzeszy, a jego dzieła ozdabiały najważniejsze projekty Alberta Speera, m.in. niemiecki pawilon na wystawie światowej w Paryżu w1937r., Kancelarię Rzeszy, monumentalny wyjazd na autostradę i stadion olimpijski. Thorak zmarł w1952 roku.

Tagi: