Europejskie Dni Dziedzictwa: Sobieszewo - Kurort utracony?

Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów" zaprasza na wystawę czasowę „Sobieszewo - Kurort utracony?”. Jest to ekspozycja poświęcona urokliwej miejscowości wypoczynkowej jaką przed II wojną światową było Sobieszewo, dawniej Bohnsack. Tematem przewodnim wystawy będzie bogato ilustrowany, przedwojenny folder turystyczny „Kurort i kąpielisko Bohnsack 1930-1931”.

Kilkanaście czarnobiałych fotografii wraz z opisem pozwoli odkryć nie tylko urzekające miejsca ale również zobaczyć siłę reklamy ówczesnych folderów turystycznych. Skłoni również do zadania ważnych pytań: czy czasy świetności już są za nami, czy Wyspa Sobieszewska jest widocznym punktem na mapie, i w końcu, jaki obrać kurs, by tego cennego dziedzictwa Sobieszewa nie utracić?

Wyspa Sobieszewska jest trzecią - największą wyspą polskiego pobrzeża Bałtyku, ustępując pierwszeństwa wyspom Wolin i Uznam. Gdańska dzielnica, Wyspa Sobieszewska – jest jedyną wyspą w Polsce powstałą dzięki ingerencji człowieka w 1895 r. Od Przekopu Wisły minęło już 120 lat i jest to doskonała okazja by mówić o Wyspie i podziwiać jej walory. Specjalnie na tę okazję Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej przygotowało unikatową wystawę „Wyspa Sobieszewska w starej fotografii”. Zdjęcia na wystawę pochodzą ze zbiorów Bartosza Gast i Macieja Mogilnickiego.

Wystawa prezentowana będzie w okresie 12.09.2015 – 31.12.2015

Uroczyste otwarcie Przekopu Wisły 31 marca 1895 r. o godz. 15.45, z osobistego polecenia cesarza Wilhelma II (zabór pruski).

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny.

Szczegółowy kalendarz wydarzenia „Sobieszewo. Kurort utracony?” w ramach EDD

12 września (sobota)

 

godz. 13.00 - Wernisaż wystawy czasowej „Sobieszewo. Kurort utracony?”. Wystawa prezentująca dawny kurort i kąpielisko Bohnsack, który został zaprezentowany w dwóch prospektach dla wszystkich odwiedzających to miejsce w sezonie 1928/29 i 1930/31. Ekspozycja będzie także okazją do poznania innych publikacji tego typu wydawanych przez inne kurorty znajdujące się na Mierzei Wiślanej.

Dodatkowo obejrzeć będzie można wystawę towarzyszącą: „Wyspa Sobieszewska w Starej Fotografii”, organizowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

13 września (niedziela)

godz 11.00-13.00 Zwiedzanie wraz z kuratorem wystawy „Sobieszewo. Kurort utracony?”. Ekspozycji będzie towarzyszyć oprawa multimedialna.

14-15 września (poniedziałek-wtorek/)

11.00-15.00 Warsztaty edukacyjne „Kurort Sobieszewo. Przewodnik na sezon 2015/16”. Warsztaty dla grup szkolnych, polegające na stworzeniu własnego przewodnika dla turystów na kolejny sezon letni. Inspiracją dla uczestników będą archiwalne fotografie przedstawiające Wyspę Sobieszewską, jak i inne archiwalne foldery innych kurortów położonych na terenie Mierzei Wiślanej.

19-20 września (sobota-niedziela)

11.00-13.00 Zwiedzanie wraz z kuratorem wystawy „Sobieszewo. Kurort utracony?”. Ekspozycji będzie towarzyszyć oprawa multimedialna.

 

Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

ul. Turystyczna 3

80-680 Gdańsk Sobieszewo

tel./fax (0-58) 323 91 15

 

e-mail: wyspaskarbow@gak.gda.pl

Dojazd:Autobusy linii: 112, 186. Dworzec Główny (przystanek początkowy) – Sobieszewo Wyspa (przystanek końcowy);

Wstęp wolny

 

 

Tagi: