Kaszubski Park Etnograficzny nowym cudem Polski?

Rusza 5. edycja wakacyjnego plebiscytu „7 nowych cudów Polski” organizowanego corocznie przez miesięcznik National Geographic Traveler. Wśród nominowanych w tegorocznej edycji, o wyróżnienie powalczy 16 niezwykłych miejsc z całego kraju, w tym - Kaszubski Park Etnograficzny. 

Redakcja National Geographic Traveler przez cały rok podróżuje po Polsce w poszukiwaniu tajemniczych i ciekawych zakątków, tych nowo powstałych oraz takich, w które tchnięto drugie życie. W piątej edycji konkursu „7 nowych cudów Polski” nominowano już 16 magicznych miejsc. Głosowanie online trwa od 19 czerwca do 22 września przez stronę www.7cudow.national-geographic.pl

Wśród nominacji znalazł się Kaszubski Park Etnograficzny. Historia skansenu we Wdzydzach Kiszewskich sięga roku 1906. Wtedy to Teodora i Izydor Gulgowscy założyli tu pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Dziś to niezwykły dowód na żywotność kultury Kaszub i Kociewia. Można tu podziwiać ponad 50 tradycyjnych budynków wraz z wyposażeniem. Dwory, chaty, karczmy, wiatraki, kościoły, szkoła, kuźnia, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Poza tym mnóstwo pięknego kaszubskiego rękodzieła.

Każdy, kto odda głos w plebiscycie i uzasadni swój wybór, ma szansę zdobyć nagrody: 2 x nowy crossover Fiat 500X na tydzień z pełnym bakiem paliwa i 50 x książka Martyny Wojciechowskiej „Automaniaczka” z autografem. Wyniki zostaną opublikowane na łamach listopadowego numeru National Geographic Traveler, który ukaże się 23 października.

Tagi: