Na Westerplatte w 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Chciałabym, abyśmy dzisiaj potrafili wybaczać sobie rachunki krzywd nie w obliczu niebezpieczeństwa, a w obliczu pozytywnych wyzwań, które stoją przed Polską skutecznie nadrabiającą dystans do Zachodu” – powiedziała premier Ewa Kopacz podczas uroczystości 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte
 
Szefowa rządu podkreśliła, że dziś Polska jest ważnym członkiem Unii Europejskiej i NATO. „Mądrą polityką zagraniczną budujemy swoją wiarygodność. Jesteśmy bezpieczni, bo Polska jest wiarygodnym partnerem” – zaznaczyła.
 
Premier Kopacz przypomniała, że Jan Paweł II wypowiedział w tym miejscu słowa, że „każdy ma swoje Westerplatte”. „Westerplatte to symbol, który przekracza wymiar konkretnego, historycznego wydarzenia. Westerplatte to symbol obowiązku, rzetelności, patriotyzmu, a przede wszystkim odwagi. By stanąć w obronie rzeczy i wartości, które są najcenniejsze” – powiedziała szefowa rządu.
 
„Pamięć o bohaterach, o ich poświęceniu musi być dla nas drogowskazem mówiącym, że są wartości, które nie mają ceny. Taką wartością dla nas Polaków był zawsze honor, wolność i niepodległość” – podkreśliła.
 
Szefowa rządu zaznaczyła, że Westerplatte to lekcja piękna, ale jednocześnie gorzka. „Powinniśmy bowiem umieć się jednoczyć i zapominać sobie urazy nie tylko w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Dzisiaj Polska jest w nieporównanie lepszej sytuacji niż w ’39 roku. Wtedy nasz kraj rzeczywiście stawał się ruiną, a miliony obywateli zapłaciło w niewoli najwyższą cenę” – dodała.
 
Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że musimy być wierni ideom, które przyświecały naszym przodkom. „Żaden naród nie doświadczył więcej zła od totalitaryzmu i fanatyzmu niż naród Polski. Jesteśmy symbolem umiłowania wolności i jesteśmy symbolem demokracji i tych wartości musimy strzec” – powiedziała.
 
W uroczystości wziął też udział prezydent Andrzej Duda. -"U nas nie było kolaboracyjnego rządu, u nas byli żołnierze, którzy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, walczyli o wolność Rzeczypospolitej, ale walczyli także za wolność naszą i waszą, wyzwalając inne narody " - mówił. 
/pap

Tagi: