Wszystkie hełmy Wisłoujścia

Obecnie na szczycie wieży Twierdzy Wisłoujście jest pusto. Planowano co prawda rekonstrukcję, ale to dalekie plany. Swoją drogą jeżeli rekonstruować, to które z historycznych zwieńczeń?

Najpierwbył najprawdopodobniej kosz z zawieszanymi ogniskami, które służyły za światło latarni, natomiast później wieżę wieńczyły hełmy. Niektórzy historycy twierdzą, że istniał hełm późnogotycki, ale nie jest to pewne. Natomiast dokumenty potwierdzają, że w roku 1593 zwieńczono wieżę renesansowym hełmem. Znajdowało się tam zmodyfikowane światło latarni morskiej, współczesne opisy świadczą o zaawansowaniu technicznym: „Pośrodku owej twierdzy wejść można na wysoką wieżę, na której znajduje się latarnia dokładnie otoczona i zamknięta szybami przedniej jakości, a w niej co wieczór zapala się cztery wielkie światła albo lampy, by w nocy dać znać żeglarzom” 

Posiadał on przeszklone pomieszczenie dla latarni oraz galeryjki przeznaczone dla wartowników. Niestety jeden z nich paląc fajkę zaprószył ogień w roku 1709 i wieżę strawił pożar. Dopiero w 1721 roku odbudowano wieżę, podwyższając ją i wieńcząc późnobarokowym hełmem. W 1889 roku w wieżę trafił piorun.

Ponieważ, w związku ze zmianą nurtu Wisły, latarnie wygaszono w roku 1758 kolejne zadaszenie nie posiadało przeszklenia dla światła. Stworzono stożek, przykryty czarnym łupkiem. Gdańszczanie dość niechętnie patrzyli na tą zmianę, nazywając daszek pogardliwie "głową cukru". W roku 1945 niestety i to zwieńczenie skończyło swój żywot zniszczone ogniem radzieckich armat.

Piotr Celej

Tagi: