Rzecz z historią - zbuduj wspólną historię z Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji w Gdyni zachęca wszystkich z własnymi doświadczeniami związanymi z wyjazdami z kraju do wzbogacenia zbiorów placówki. 

Rzeczy mają swoją historię – opowiadają o ludziach, podróżach, ważnych miejscach i momentach. Są świadectwami swojej epoki, ale i mówią wiele o tym, kto na nie patrzył i ich dotykał. Są wśród nich listy, dokumenty, pamiętniki. Są jednak także fotografie czy przedmioty osobiste, które mówią więcej niż tysiąc słów. Muzeum Emigracji w Gdyni pozyskuje je wszystkie, aby połączyć ze sobą wiele ważnych historii. Dzięki nim można dotknąć przeszłości. Zbiory Muzeum Emigracji opowiadają o podróżach niezliczonych mieszkańców ziem polskich, zarówno tych lądowych, jak i morskich czy lotniczych. Można poznać lepiej życie Polonii – dawne oraz to współczesne, dowiedzieć czegoś o wielowiekowej obecności Polaków w niemal każdym kraju globu.

Muzeum Emigracji od początku akcji zbierania pamiątek spotyka się z wielkim zaangażowaniem ludzi, dla których historia emigracji łączy się z osobistym doświadczeniem – własnym lub rodzinnym. Dzięki darom udało się dziś zgromadzić ponad 4000 obiektów o trudnej do przecenienia wartości emocjonalnej, ale i naukowej. Są wśród nich pamiątki związane z oceanicznymi rejsami na polskich transatlantykach takich jak Batory. Są również rzeczy które dodawały otuchy pokoleniom emigrantów – takie jak kolekcja 38 „Madonn emigracyjnych". Każdego dnia do tych zbiorów dołączają nowe.

Historia polskiej emigracji to dzieje rzesz ludzi – tych, którzy wyjechali, ale i tych którzy ich żegnali na kolejowych dworcach, w portach i na lotniskach. To wspólna historia i tylko wspólnie możemy ją opowiedzieć. Jeśli masz rzecz związaną z emigracją – przekaż ją nam. My połączymy ją z historią. - możemy dowiedzieć się na stronie muzeum.

Wszystkie osoby, które chciałyby się włączyć w akcję i podarować rzeczy związane z emigracją, Muzeum Emigraci prosi o zapoznanie się z wzorem Protokołu przyjęcia dobra kultury, którego podpisanie jest niezbędne przy przekazywaniu pamiątek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, należy kontaktować się poprzez e-mail: zbiory@muzeumemigracji.pl lub pod numerem tel.: +48 58 670 41 50.

Tagi: