Wakacje ze Strefą Historii: Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" i Muzeum Saperskie

Niedaleko Wejherowa w małej miejscowości - Dąbrówce znajdują się aż dwa muzea, które warto odwiedzić na wakacyjnej trasie po Kaszubach. W pierwszym: Muzeum Techniki Wojskowej Gryf wszystkie prezentowane pojazdy militarne są na tzw. chodzie. Z kolei Muzeum Saperskie Explosive urzeknie każdego miłośnika pirotechniki oraz materiałów wybuchowych - ich wykrywania, transportu i neutralizacji.

Muzeum Techniki Wojskowej Gryf 

Muzeum Techniki Wojskowej Gryf zostało założone w kwietniu 2013 roku przez Mariana Koteckiego. Gromadzi eksponaty związane z techniką wojskową, ze szczególnym naciskiem na sprzęt z okresu II wojny światowej. Ideą przewodnią jest dynamiczna prezentacja eksponatów. Pojazdy są w pełni sprawne technicznie - biorą dział w inscenizacjach historycznych, plenerowych widowiskach batalistycznych czy imprezach edukacyjnych, jak również w realizacji filmów dokumentalnych i fabularnych. Muzeum współpracuje także z pasjonatami historii oraz grupami rekonstrukcyjnymi, których historycznie umundurowani członkowie tworzą załogi pojazdów. 

Gryf zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem, konserwacją, rekonstrukcją, udostępnianiem i upowszechnianiem zbiorów z zakresu techniki wojskowej, pojazdów militarnych i uzbrojenia oraz dziedzin pokrewnych. Obecnie na stanie muzeum znajdują się następujące eksponaty:

sowiecki czołg średni T 34 (dwa egzemplarze)

sowieckie działo samobieżne ISU 152

niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. V „Panther” (replika)

niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. D (replika) 

sowiecka armata polowa 76mm wz. 1942 ZiS-3

sowiecka armata przciwpancerna 57mm ZiS-2

szwedzka armata przeciwlotnicza Bofors 40 z 1942 roku (wersja USA)

niemiecki samochód ciężarowy Magirus Klockner-Deutz S3000 z 1942 roku. 

niemiecki samochód ciężarowy Opel Blitz 1.5t

niemiecki samochód ciężarowy Mercedes Benz L 3000

niemiecki samochód terenowy Mercedes Benz L 1500A

niemiecki samochód osobowy Opel Olympia 1500

amerykanski samochód ciężarowy GMC CCKW 353 BRDM-2

sowiecki opancerzony samochód rozpoznawczy T 55 Merida

Wszystkie eksponaty należące do muzeum zostają poddane kompleksowemu remontowi i szczegółowej rekonstrukcji. Dzięki tym zabiegom pojazdy zostają doprowadzone do stanu technicznego w jakim opuściły fabrykę. Ciężarówki są w stanie pokonać wielokilometrowe dystanse na własnych kołach. Eksponaty są intensywnie wykorzystywane w inscenizacjach i filmach historycznych. Czołgi są w pełni sprawne i są w stanie imitować wystrzały z dział oraz wykonywać wszystkie manewry w terenie. W lipcu 2013 czołg Pz.Kpfw. V „Panther” wziął udział w realizacji filmu o powstaniu warszawskim „Miasto44” w reżyserii Jana Komasy. Natomiast w marcu 2014 nasze pojazdy wzięły udział w realizacji jednego z odcinków "Tajnej historii XX wieku" Bogusława Wołoszańskiego.

  

Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”

Otwarte codziennie w godz. 10:00-18:00

ostatnie wejście do muzeum o godz. 17:00

ul. ppłk. Ryszarda Lubowiedzkiego 2, 84-242 Dąbrówka

Muzeum Saperskie Explosive

Muzeum Saperskie "Explosive" powstało w sierpniu 2010 roku w oparciu o zbiory specjalistycznej firmy saperskiej Explosive s.c. Prace Wyburzeniowe i Minerskie, której właścicielami są Hanna i Piotr Bik. Jest ono efektem ponad 20 lat pracy saperskiej i wymiany eksponatów z innymi firmami i grupami o podobnym profilu działania, działających na terenie całej Europy. Pasja właścicieli Explosive s.c. pozwoliła na stworzenie początkowo kolekcji, a następnie muzeum o bardzo ciekawej tematyce obejmującej zakres od sprzętu saperskiego po różnego typu amunicję, bomby, miny itp. 

Muzeum Saperskie Explosive od samego początku tworzone jest nie tylko jako ekspozycja ukazująca sprzęt saperski do wysadzania i wykrywania min oraz całej gamy pozostałości wojennych, ale także jako edukacja, zwłaszcza młodego pokolenia, mająca ukazać czyhające na nieostrożnych, lub lekkomyślnych ludzi niebezpieczeństwo. Nasze ekspozycje są kierowane także do pasjonatów zajmujących się tematyką historyczną i militarną. Muzeum Saperskie EXPLOSIVE objęło patronatem Zespół Szkół w Sztutowie im. Pamięci Ofiar Stutthofu, w ramach którego przeprowadza zajęcia edukacyjne dla młodzieży dotyczące zagrożeń stwarzanych przez niewybuchy i niewypały. 

  

Muzeum od 2015 r. mieści się na terenie dawnej jednostki wojsk rakietowych w Dąbrówce k. Luzina (ok. 10 km od Wejherowa), ul. ppłk. Ryszarda Lubowiedzkiego 

Otwarte codziennie w godzinach 10.00 - 18.00

ostatnie wejście do muzeum o godz. 17.00

Zobacz również:

Wakacje ze Strefą Historii: Makabra XX wieku - Bunkier

Wakacje ze Strefą Historii: Muzeum Obrony Wybrzeża

Tagi: