Wakacje ze Strefą Historii: "Kościół 24h" w Skarszewach

Dzisiejsza trasa strefowych wakacji prowadzi do ponownie do Skarszew. Znajduje się tu zrekonstruowana świątynia kościoła ewangelickiego z 1741 roku. Budowla zadziwia wszystkich zwiedzających, gdzyż... dwukrotnie zbudowano ją w 24 godziny.

Stara świątynia z 1635 roku - luterański zbór, który stał obok dzisiejszego poewangelickiego kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego, był w bardzo złym stanie. Któregoś dnia, w wyniku paniki spowodowanej obawą zawalenia chóru, wierni, tłocząc się do wyjścia, wzajemnie się przygniatali. Kilka osób wskutek obrażeń wkrótce zmarło. Lokalni katolicy uznali to zdarzenie za karę Bożą, bo dosięgła ona protestantów. Kościół zamknięto i kazano rozebrać. Obawiając się, że polski król August III Sas dysponując możliwością przerwania takowej budowy w każdym możliwym momencie, ewangelicy postanowili wybudować świątynię w najwyższym pośpiechu. W wyniku tej mobilizacji - w nocy z 14 na 15 września 1741 roku postawili kościół. Wydarzenie to stanowiło w XVIII w. nie lada sensację. Całą sprawą interesował się nawet król August III Sas, ale dzięki wstawiennictwu Rady Miasta Gdańska nakazu rozbiórki nie wydał. Warto dodać, że potajemnie przygotowane materiały budowlane nadeszły z Gdańska na 131 wozach, pod opieką 94 żołnierzy (jako robotników), 24 cieśli, 12 murarzy i 20 pomocników. Był to czas, kiedy skarszewski zbór stał się słynny po raz pierwszy. Istniał jednak 140 lat, do roku 1881. Wtedy to konsekrowano nowy kościół ewangelicki, a basztowy zbór zasłaniający boczne wejście do nowej świątyni został rozebrany.

"Kościół 24 h " wizytówką Skarszew

Inicjatorem odbudowania kościoła jest proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach Dariusz Leman. Postanowiono, że jeśli można było ponad dwieście lat temu wybudować go w jedną dobę, to i tak szybko uda się zrekonstruować historyczną budowlę. Zainteresowani powstaniem repliki zboru byli również przedstawiciele Urzędu Miejskiego, lokalni przedsiębiorcy, historycy i wszyscy dla których wierna rekonstrukcja świątyni w ciągu 24 godzin była możliwością by rozpromować walory regionu. Budowa rozpoczęła się o północy 13 września i zakończyła się przed północą 14 września 2013 r. Wyczyn zgłoszono do księgi Guinnessa.

Aktualnie świątynię odbudowaną na podstawie materiałów archiwalnych zgromadzoną przez historyków można zwiedzać każdego lata. Parafia regularnie organizuje festyny kierowane do lokalnej społeczności i wszystkich przyjezdnych. We wnętrzu można podziwiać drewniany wystrój oddzwierciedlający protestancką powściągliwość, a także wystawę poświęconą historii zboru i odbudowy świątyni w 24 h.

     

  

  

Zobacz również:

Wakacje ze Strefą Historii: XVI wieczny Kościół w Szczodrowie

Wakacje ze Strefą Historii: Fajki, piwo i bębenek z Tory – niezwykłe muzeum w Skarszewach

Miasto Skarszewy zadbało o basztę obronną

Skarszewy - zamek joannitów

 

Tagi: