"Młodzi Gniewni" na Jarmarku Dominikańskim

Europejskie Centrum Solidarności przygotowało grę miejską zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Gracze poznają działaczy Ruch Młodej Polski, odwiedzą Izabelę Trojanowską, rewolucjonista francuski opowie o przedstawieniu, które zelektryzowało miasto, a nastoletni opozycjoniści z I LO w Gdańsku odsłonią tajniki produkcji bomb maskujących. 

Fabuła gry osadzona będzie w latach osiemdziesiątych. W telewizji były dwa programy, nie we wszystkich domach jest telefon na kablu i nie ma bankomatów, ani jednego w całej Polsce, a o Internecie nawet nikt nie marzył. W pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie rozbił się samolot lecący z Nowego Jorku, zginęło 87 osób, wśród nich piosenkarka Anna Jantar. Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu „Kariera Nikodema Dyzmy”. Władysław Kozakiewicz na olimpiadzie w Moskwie, ustanowiwszy rekord świata, pokazał wygwizdującej go radzieckiej publiczności „wała”, który przeszedł do historii jako „gest Kozakiewicza”.

Pragnienie demokracji było coraz większe, więc władza prześladowała opozycjonistów, aresztowano m.in. Mirosława Chojeckiego, szefa podziemnego wydawnictwa Nowa. Edward Gierek, pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej podczas posiedzenia Sejmu wypowiedział niemal prorocze słowa: „Znając patriotyzm naszego narodu, wierząc w jego siły twórcze, z nadzieją patrzymy w przyszłość”.

Uczestnicy dowiedzą się o młodych ludziach, którzy żyli w czasach wymagających od nich decyzji – sprzeciwiam się wobec rzeczywistości albo ją akceptuję, podejmuję walkę lub nie walczę, bo nie widzę sensu, a może wesprę tych, którzy się buntują…

Na zwycięzców czekają liczne nagrody. Start gry odbędzie się 5 sierpnia na Targu Węglowym o godz. 11:00

Tagi: