Festyn rodzinny na 35. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”

Z okazji 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” 29 sierpnia na byłych terenach Stoczni Gdańskiej odbędzie się festyn rodzinny z koncertami pod hasłem „Solidarność pokoleń”. Obecny ma być m.in. Lech Wałęsa. Gwiazdą będzie irlandzki muzyk Chris de Burgh.

Festyn rodzinny "Solidarność pokoleń" organizowany przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność" przy współpracy m.in. z miastem Gdańsk, ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury trwać będzie całe popołudnie wraz wieczorem. Kilka godzin przed głównym koncertem na mniejszej scenie na postoczniowym terenie wystąpią Boney’M, PapaD, Maciej Miecznikowski, Maciej Markiewicz i Katarzyna Rogalska.

Gdyby nie to, co stało się 35 lat temu, nie byłoby dziś wolnych wyborów. Jest najważniejsze wydarzenie roku 2015 podkreślił przewodniczący NSZZ "Solidarność” Piotr Duda. Ma być impreza dla wszystkich, którzy chcą w tym dniu świętować. Podczas tegorocznych uroczystości w koncercie głównym pt. „My naród”, zaplanowanym na godz. 19.30., wystąpią: Krzysztof Cugowski, Lombard, Sztywny Pal Azji, Elektryczne Gitary, Natalia Przybysz, 4PMC, Skubas, Daab, SexBomba, Tomek Lipiński, Złe Psy, Eldo oraz Jan Pietrzak. Wydarzenie ma mieć charakter widowiska z użyciem multimedialnych ekranów, a scenografia oraz stroje artystów mają kojarzyć się z symbolami narodowymi. Koncert będzie retransmitowany przez TVP1.

Tytuł widowiska nawiązuje do słynnych słów Lecha Wałęsy wypowiedzianych w listopadzie 1989 w przemówieniu przed Kongresem Stanów Zjednoczonych USA. Lech Wałęsa przyjął jego zaproszenie do udziału w koncercie. Zaproszenie skierowano także do dwóch byłych szefów związku: Mariana Krzaklewskiego i Janusza Śniadka. Na koniec na scenie pojawi się irlandzki piosenkarz i kompozytor Chris de Burgh, znany m.in. z takich przebojów w latach 80. ubiegłego wieku jak „High On Emotion” i „Lady in Red”. Jego występ ma trwać półtorej godziny.

 

Tagi: