„Z wewnątrz na zewnątrz – Pogromy listopadowe 1938 roku w raportach dyplomatów z Niemiec“

W Gdańsku odbywa się wystawa „Z wewnątrz na zewnątrz – Pogromy listopadowe 1938 roku w raportach dyplomatów z Niemiec“ przygotowaną przez Fundację Nowa Synagoga w Berlinie – Centrum Judaicum oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. 
 
Wystawa prezentowana będzie od 16 lipca do 22 września br. w Domu Uphagena, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
 
Wystawa "Z wnętrza na zewnątrz - Pogromy listopadowe 1938 roku w raportach dyplomatów z Niemiec.” jest poświęcona pamięci listopadowych pogromów, a koncentruje się na raportach zagranicznych dyplomatów, które napisali oni na temat wydarzeń z listopada 1938 roku. Fundacja Nowa Synagoga Berlin / Centrum Judaicum zebrała we współpracy z niemieckim Ministerstwem Spraw Zagranicznych dokumenty z ponad 20 krajów. Jest to pierwsze systematyczne opracowanie tych źródeł tekstowych, zainicjowane przez dyrektora Centrum Judaicum, dr Hermanna Simona; kuratorem wystawy jest dr Christian Dirks, który ściśle współpracował ze specjalnie utworzoną radą naukową z udziałem przedstawiciela Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ówczesna sekretarz stanu w ministerstwie, a obecnie konsul generalna w Gdańsku Cornelia Pieper otworzyła w Centrum Judaicum wystawę 11 listopada 2013 roku, a więc w dzień 75 rocznicy listopadowych pogromów.
 
W Polsce wystawa została już w tym roku pokazana we Wrocławiu i w Łodzi. Po prezentacji w Gdańsku ma zostać pokazana w kolejnych miastach polskich (m.in. w Krakowie i w Warszawie).

Tagi: