Wartownia nr 4 na Westerplatte otrzyma 455 tys zł na remont

Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło działania w sprawie zrujnowanej Wartowni nr 4 na Westerplatte znajdującej się na terenie wojskowym. Budynek ma zostać wyremontowany za 455 tys. zł, prace zostaną zakończone w przyszłym roku. 
 
Sprawa Wartowni nr 4 toczy się w prasie od października 2012 r. Rok później Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak złożył wtedy deklarację: „Decyzja podjęta, środki zaplanowane. Remont Wartowni nr 4 od początku 2014. Jeszcze raz dziękuję za sygnał”. Remont się jednak nie rozpoczął, nic się nie działo również na początku 2015 r. Po kilkukrotnych interwencjach miłośników zabytku MON poinformował, że pozwolenie na budowę otrzymano w maju 2015 r., a prace mają zostać wykonane w 2016 r. Dotychczas opracowano dokumentację techniczną i projektową, a aktualnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych, które będą realizowane pod nadzorem Rejonowego Zarząd Infrastruktury w Gdyni. 
 
Przetarg „na wykonanie programu prac konserwatorskich oraz przebudowę budynku nr 26 na cele magazynowe dla potrzeb Jednostki Wojskowej Nr 2305 Gdańsk Westerplatte z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie” był ogłoszony w kwietniu 2015 r. i został rozstrzygnięty 6 maja 2015 r. Wykonanie zadania ostatecznie zlecono spółce AJM z Gdańska, która za 455 100 zł ma je wykonać w ciągu dwunastu miesięcy (do maja 2016 r.). Założeniem projektantów jest, by z zewnątrz budynek w miarę wiernie przypominał stan sprzed II wojny światowej. Ściany zewnętrzne i cokoły mają być pomalowane zgodnie z kolorem tynku Wartowni nr 1. Budynek będzie dodatkowo odpowiednio wyeksponowany. Zaprojektowano oświetlenie drogi dojazdowej i elewacji zamontowane w chodniku i wokół Wartowni. Przewidziano dodatkowo oświetlenie tablicy informacyjnej, która będzie umieszczona na budynku.
 
Zobacz również:
 

 

Tagi: