„Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego w Szczecinie

W szczecińskim Muzeum Narodowym zaprezentowano nowy nabytek: obraz „Wyspa umarłych" autorstwa Jacka Malczewskiego. Ekspozycja to część cyklu „Nie(ch) żyją Mistrzowie" z okazji 161. rocznicy urodzin wybitnego malarza. 

„Wyspa umarłych" to świadectwo międzynarodowych inspiracji w sztuce polskiej drugiej połowy XIX wieku. Obraz  jest trawestacją słynnego dzieła Arnolda Böcklina, szwajcarskiego mistrza, które w niemieckojęzycznym obszarze stało się ikoną popkultury. Mówi się nawet, ze „Wyspa umarłych" Böcklina była dla końca XIX wieku tym, czym dla XX wieku „Słoneczniki" Vincenta van Gogha.

Jacek Malczewski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich symbolistów. Uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował w Paryżu, podróżował po Włoszech, Niemczech i Austrii. Wielokrotnie nagradzany, laureat licznych polskich i zagranicznych odznaczeń.  Jest pochowany w Krakowie, w krypcie zasłużonych na Skałce. Obraz został zakupiony z myślą o stworzeniu w muzeum przy Wałach Chrobrego stałej galerii sztuki europejskiej XIX i pierwszej poł. XX w. W sierpniu muzeum chce uhonorować 150 urodziny niemieckiego malarza ze Szczecina Eugena Dekkerta, specjalny charakter też będą miały wydarzenia związane z 500. rocznicą urodzin Lukasa Cranacha Młodszego oraz 100. Bernharda Heiligera.

Zobacz też:

Wystawa „Julo Levin. Mosty odrzańskie” w Szczecinie

"Krakowski Rembrandt" - Muzeum Narodowe w Szczecinie

Aukcja Mistrzów w Sopockim Domu Aukcyjnym

Prace na Papierze w Sopockim Domu Aukcyjnym

Tagi: