Aukcja Mistrzów w Sopockim Domu Aukcyjnym

W Sopockim Domu Aukcyjnym 11 lipca zlicytowano prace, zarówno daw­nych, jak i współ­cze­snych arty­stów: Jana Matejki, Jacka Mal­czew­skiego, Piotra Michałowskiego, Witkacego, czy Mariana Mokwy i Eduarda Maneta. Pośród 154 rysunków, akwarel i grafik, w aukcji samych mistrzów licytacje osiągnęły wysoki pułap.

Wysokie sumy osiągnęły szkice Jacka Malczewskiego (wywołanie: 900 zł, wylicytowane za 2600 zł) i Piotra Michałowskiego (wywołanie: 900 zł – wylicytowane za 2 600 zł). Zgodnie z oczekiwaniami najwyżej wyceniono szkice Jana Matejki (wywołanie za 3400 zł – wylicytowane za 5 000 zł). Dalej "Żołnierzyk" Witkacego i "Anioł" Malczewskiego, w kolejnych licytacjach osiągnęły wysokość: 18 tys. oraz 37 tys. zł.

W bardzo atrakcyjnej cenie został kupiony "Gitarzysta" Eduarda Maneta (8000 zł), jednego z najwybitniejszych francuskich malarzy XIX w. Jego dzieła na świecie osiągają bardzo wysokie ceny, w przypadku "Gitarzysty" na jego wartość znacząco wpłynął odręczny podpis autora wykonany ołówkiem - mówi Anna Masztalerz-Gajda z Sopockiego Domu Aukcyjnego.

Jednak najbardziej oczekiwano wystawienie unikatowej pracy Mariana Mokwy "Portret Araba". Po raz pierwszy od 20 lat Sopocki Dom Aukcyjny mógł się pochwalić akwarelą z podróży do Turcji artysty. Mokwa przebywał tam w latach 1911–1914, wówczas również przysiągł sobie, że swoją przyszłą twórczość poświęci morzu, szczególnie polskiemu morzu. Mój los, los Polski i morza jest nierozerwalnie połączony - wspominał w powojennych wywiadach. Licytacja zgodnie z oczekiwaniami osiągneła wysokość 17 tys. zł. Przedwojenna akwarela polskiego marynisty wystawiona u nas w Sopocie, szczególnie takiej postaci jak Marian Mokwa,  to dobry symptom. - podkreśla Anna Masztalerz-Gajda. Świadczy to o niesłabnącym zainteresowaniu pracami artysty w miejscu, z którym był tak mocno związany.

Unikatowa Teka pt. „Gdańsk” Antoniego Suchanka jest kolejną ciekawostką aukcji. Jest to 12 autolitografii, wydanych przez przedsiębiorstwo Desa w nakładzie 375 egzemplarzy masowych oraz 70 specjalnych, sygnowanych przez autora ołówkiem. Na tablicach odnajdziemy m.in. panoramę Gdańska z nad Motławy, Długi Targ z Ratuszem Głównego Miasta, Ratusz Staromiejski, Kościół Najświętszej Marii Panny, czy wnętrze Katedry Oliwskiej. Teka sprzedana została za 11 tys. zł ( wywołanie 4 tys. zł).

Następne aukcje już 8 sierpnia (Aukcja Varia) oraz 15 sierpnia: Aukcja Dzieł Sztuki (g. 16.00) i Aukcja Młodych Artystów (godz. 19.00).

Zobacz też:

Prace na Papierze w Sopockim Domu Aukcyjnym

Franciszek Starowieyski w Sopocie

Tagi: