Wakacje ze Strefą Historii: Makabra XX wieku - Bunkier

Stowarzyszenie Alternatywny Cypel własnymi środkami zbudowało jedną z najbardziej obleganych przez turystów placówką na Helu. Schron załogowy 13. Baterii Artylerii Stałej zaaranżowano na wystawę poświęconą grozie XX-wiecznych wojen. Na widzów najmocniej oddziaływują przejmujące instalacje artystyczne.

Ekspozycja Bunkra Makabra XX wieku została przygotowana społecznymi środkami Stowarzyszenia Alternatywny Cypel. Adaptacja budowli została przygotowana środkami własnymi stowarzyszenia. Pomysł powstał, by uświadomić odbiorcę o trudach żołnierze w czasie wojny w placówkach takich jak ta. Przesłaniem wojny jest również to, co w wojnie jest złe i jakie są tego skutki.

      

Wystawa opiera się na instalacjach artystycznych oraz odczuciach. Już drogowskaz do obiektu głosi: "Zapraszamy do rzeźni", co jest kopią napisu znalezionego w jednym z bunkrów. Ciasne wnętrza i mury z grubego betonu oraz efekty wizualne i muzyka mają ukazać grozę wojny. W jednym z pomieszczeń można napotkać dziewięciu chrapiących żołnierzy, a w innym posłuchać piosenki w wykonaniu Violetty Villas. Pomieszczeń jest kilkanaście przemawiają do wyobraźni zwiedzających, tak by nikt nie wyszedł obojętny z tego miejsca.

   

 

Helski Cypel, Schron Załogowy 13. BAS przy stanowisku nr 4 Baterii im. H. Laskowskiego, Hel (miasto)

Otwarte: pon. - niedz.: 11:00 - 19:00

Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy (6 zł od osoby kiedy grupa jest większa niż trzy osoby).

Dochód z biletów przeznaczony jest na ochronę zabytków militarnych na Helskim Cyplu i inne powiązane z tym cele statutowe Alternatywnego Cypla. 

 

 

Tagi: