Zrekonstruowali mobilny wiatrak

Mobilne wiatraki nie były nigdy popularnym zjawiskiem. Jeden z nich zbudowany został przed wojną na Kociewiu.

Dziś mieszkańcy gminy Więckowy postanowili go odbudowac. Stowarzyszenie "Trójwieś: Junkrowy-Więckowy-Malary" zaprasza na warsztaty ciesielsko - stolarskie, podczas których będzie odtwarzany jedyny znany na Pomorzu, mobilny wiatrak drewniany na kołach. Poprowadzi je dr Krzysztof Wieczorek, specjalista w zakresie konserwacji zabytków drewnianych, propagator tradycyjnych technik ciesielskich, kolekcjoner starych narzędzi do obróbki drewna. Warsztaty finansowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Stowarzyszenie udostępnia kuchnię, łazienkę, miejsce na rozbicie namiotu, ew. tanie noclegi u gospodarzy.

- Nasz mobilny wiatrak powstał w Więckowach w latach 30 – tych XX wieku. Jego twórcą był Franciszek Kiwacz – mówi Piotr Martin ze wsi Więckowy. – Resztki tego niezwykłego obiektu odnaleźliśmy siedem lat temu na jednym z podwórek. Franciszek Kiwacz pochodził z rodziny więckowskich bartników i rolników. Od zawsze pociągała go technika a stworzenie mobilnego wiatraka wydawało się nielichym wyzwaniem. Konstruktor wiatraka żył z renty wojskowej za udział w pierwszej wojnie światowej.

- Niegdyś wspominało się na wsi, że przejazd ogromnego wozu – wiatraka był prawdziwym wydarzeniem. Zwłaszcza jak na koźle siedział konstruktor, który przygrywał sobie na akordeonie – mówi Sebastian Dadaczyński, z Gminnego Ośrodka Kultury w Skarszewach, który niegdyś badał historię wiatraka.

Impreza będzie trwała od początku lipca do końca sierpnia. W założeniu wiatrak będzie działał - mełł. Na koniec wielki korowód przez trzy wsie i jedno miasto. Jednocześnie w ramach warsztatów konserwatorskich uczestnicy warsztatów spenetrują kilka strychów, piwnic, szop i stodół w poszukiwaniu ciekawych, starych przedmiotów.

Tagi: