Muzeum Emigracji w Gdyni buduje model transatlantyka Batory.
Makieta MS Batory będzie częścią wystawy stałej Muzeum Emigracji w Gdyni. W styczniu 2015 r. pierwsze elementy transatlantyku zostały przetransportowane do siedziby muzeum.
Czterotonowy model o długości 16 metrów
Czterotonowa konstrukcja w skali 1:10 odwzorowana została na podstawie pozyskiwanych przez lata dokumentów m.in. w archiwach włoskich i amerykańskich. Fragmenty wnętrza jednostki odtworzone zostały na podstawie zbiorów przekazanych w depozyt Muzeum przez Janusza Ćwiklińskiego - syna kpt. Jana Ćwiklińskiego, dowodzącego jednostką w latach 1946-1953. Przy rekonstrukcjach dobierano materiały takie same lub odzwierciedlające te wykorzystane przed dziesięcioleciami. Dotyczy to zarówno faktur, jak i barw wykorzystywanych przez ówczesnych dekoratorów.
Antresola nad transatlantykiem
Goście Muzeum Emigracji w Gdyni będą mogli podziwiać makietę z kilku miejsc. Ze względu na jej rozmiary wzniesiono antresolę, która umożliwi obejrzenie pokładu z góry. To, jak wyglądała podróż, przybliżą archiwalne filmy oraz fotografie. Model statku odegra ważną rolę na wystawie. Będzie tu klamrą spinającą dzieje emigracji z ziem polskich w czasach międzywojnia i trudnych lat powojennych. Do dziś dla wielu osób pozostaje on symbolem łączności Polski z Ameryką Północną i tamtejszą Polonią. Jedyny polski przedwojenny transatlantyk, który po II wojnie światowej kontynuował oceaniczne rejsy z Gdyni i miał wielkie znaczenie dla pokoleń polskich emigrantów, już niedługo pomoże opowiedzieć ich historię.
Ekspozycja, której elementem jest rekonstrukcja „Batorego", zostanie udostępniona wraz z otwarciem placówki na przełomie maja i czerwca 2015 roku. Koszt makiety to 1.765.050 zł brutto.
Foto: UM Gdynia