Meksykańska fiesta na początek lata w Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji w Gdyni otwiera sezon letni w meksykańskim klimacie. Będzie to okazja by przyjrzeć się meksykańskiej Polonii kiedyś i obecnie, porozmawiać o współczesnej kulturze Meksyku, zobaczyć szereg filmów dokumentalnych oraz posłuchać koncertu tradycyjnych meksykańskich pieśni w wykonaniu żywiołowej meksykańskiej artystki Susana Mijangos. 

Program:

10.30 
Hacemos la piñata, czyli robimy piniatę! (90 min)
warsztaty rodzinne | magazyn tranzytowy

Piniata to latynoska tradycja rozbijania kolorowego pojemnika wykonanego z papieru, wypełnionego niespodziankami i słodyczami. W Meksyku piniata organizowana jest przed Bożym Narodzeniem, ale jest także popularną zabawą urodzinową meksykańskich dzieci. Podczas kreatywnych warsztatów, na które zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat, każdy będzie mógł stworzyć własną kolorową piniatę, a swoje dzieło będzie można zabrać ze sobą do domu.
Obowiązują wcześniejsze zapisy (do dnia 26 czerwca): warsztaty@muzeumemigracji.pl, tel. 58 670 41 56. Prosimy o podanie imienia, nazwiska i wieku dziecka oraz numeru telefonu opiekuna.

12.00 
Meksyk w kontrastach
Kamila Chomicz
spotkanie z dokumentalistką | sala multimedialna

Kamila Chomicz to podróżniczka, fotografka i autorka niezależnych filmów krótkometrażowych. W swoich realizacjach ukazuje świat współczesnych Majów, żyjących na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej, przynależącym częściowo do Meksyku. To rzeczywistość pełna kontrastów, w której magiczne obrzędy splatają się ze współczesnością. Majowie, mimo przyjętego katolicyzmu, mają w sobie głęboko zakorzenioną wiarę swoich przodków. Wierzenia Majów zmieniają się jednak z duchem czasu – wzbogacają się o nowe wątki i zabarwiają współczesnością. 

Podczas spotkania w Muzeum Emigracji w Gdyni Kamila Chomicz opowie o kulturze Majów, zaprezentuje kilka krótkich filmów wideo prezentujących tradycyjne święta w wioskach Majów, zdjęcia i inne materiały dokumentujące jej podróż po Meksyku, a także film Dona Emilia – portret 84-letniej meksykańskiej szamanki i położnej, u której kobiety z całego świata leczą się z bezpłodności.

14.00 
Kolory Meksyku - azteckie legendy wulkanów (45min)
warsztaty familijne | sala multimedialna

Co tajemnicze nazwy Popocatéptl czy Iztaccíhuatl mają wspólnego z Romeo i Julią? Jak powstało jezioro Texcoco w Meksyku? Zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnego odkrywania kolorów Meksyku i wysłuchania opowieści o starożytnych azteckich bogach. Dzięki nieograniczonej wyobraźni weźmiemy udział w magicznej podróży do świata najstarszych legend Krainy Słońca. Warsztaty poprowadzi mieszkająca w Polsce rodowita Meksykanka Susana Mijangos, która przybliży dzieciom kulturę swojego kraju.

15.00 
Dom: Warszawa – Meksyk (Hogar: Varsovia – México)
reż. Ela Chrzanowska
Polska/Meksyk 2013 (49 min)
pokaz filmowy | sala kinowa

Dom: Warszawa – Meksyk to dokumentalna podróż po dwóch miastach: Warszawie i Meksyku. Bohaterami – przewodnikami są Polacy w Mieście Meksyk oraz Meksykanie w Warszawie, ukazujący koloryt miejsc, które zamieszkują na emigracji, a także proces adaptacji w odmiennej kulturze. Ludzie ci, wywodzący się z rożnych pokoleń, środowisk, o rozmaitych doświadczeniach zawodowych i osobistych, ujawniają swoje tęsknoty, obawy oraz definiują własne pojęcie domu. Elementem łączącym historie bohaterów jest mini-wykład dr Andrzeja Kruszewicza, ornitologa i dyrektora warszawskiego ZOO. Debiutancki film Eli Chrzanowskiej poetycko przedstawia ludzkie losy, opowiadając tym samym o osobistej wędrówce autorki do nieznanego jej wcześniej świata, dzięki któremu próbuje odkryć własną drogę.
Na film obowiązują wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia w Punkcie Informacyjnym w Muzeum.

16.30 
Santa Rosa. Odyseja w rytmie Mariachi
reż. Sławomir Grünberg 
Polska 2012 (54 min)
pokaz filmowy | sala kinowa

Na mocy podpisanego w 1941 roku układu Sikorski–Majski część Polaków aresztowanych przez NKWD wydostała się z łagrów i trafiła do Iranu, gdzie znalazła schronienie. Uchodźcy cywilni byli potem przenoszeni do utworzonych polskich osiedli w Indiach, Afryce, Meksyku i Nowej Zelandii. W 1943 roku, na zaproszenie meksykańskiego prezydenta, grupa 1434 Polaków, w której było kilkaset sierot, trafiła do hacjendy Santa Rosa, położonej niedaleko Leonu w Meksyku. To miejsce było ich domem przez kilka lat. Dzisiejsi siedemdziesięcio - i osiemdziesięciolatkowie opowiadają w filmie o swoim pobycie w Santa Rosa i cudownych osobach, które tam poznali. Ciężko doświadczeni przez życie odzyskali tam spokój i wiarę w ludzi. Dokument został wzbogacony o liczne materiały archiwalne.

Na film obowiązują wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia w Punkcie Informacyjnym w Muzeum.

17.30
Polonia meksykańska w dokumencie
Ela Chrzanowska i Piotr Piwowarczyk
spotkanie | sala kinowa

Rozmowa z reżyserką filmu Dom: Warszawa – Meksyk i producentem dokumentu Santa Rosa. Odyseja w rytmie Mariachi o meksykańskiej Polonii kiedyś i teraz, o tym, co nas łączy, co różni oraz co powstaje z połączenia polsko-meksykańskiej historii. 

Ela Chrzanowska – ur. 1980, dokumentalistka i producentka projektów dokumentalnych, od 5 lat żyje między Polską i Meksykiem. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Działaczka na rzecz praw człowieka m.in. jako wieloletnia członkini Amnesty International oraz współzałożycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych.

Piotr Piwowarczyk – ur. 1967, producent i scenarzysta filmów dokumentalnych, zamieszkały od 6 lat w Meksyku. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa UW i Mercer College w New Jersey w USA, założyciel fundacji „Mam Marzenie”.

19.00
Mexico lindo! 
Yolistli Ensemble i Susana Mijangos 
Koncert w rytmie salsy
koncert | magazyn tranzytowy 

Yolistli Ensamble to grupa muzyczna łącząca meksykańską i hiszpańską wrażliwość, jak i temperament obu tych kultur.
Liderem zespołu jest żywiołowa Meksykanka, sopranistka Susana Mijangos – absolwentka Konserwatorium Muzycznego w Mexico City i Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie w klasie prof. Ewy Iżykowskiej. W latach 2006–2007 była częścią wokalnego kwartetu Singers of United Lands, z którym śpiewała muzykę klasyczną, folkową i popową w trasie koncertowej po Stanach Zjednoczonych. Zespół reprezentowały cztery różne narodowości: Japonia, Izrael, Uganda i Meksyk. 
W 2007 roku została zaproszona do uczestnictwa w B.Brittenego War Requiem z Festivalensemble w Stuttgarcie w Niemczech. W 2010 roku przeniosła się na stałe do Polski. Prezentowała meksykańską kulturę w całym kraju, w tym w Filharmonii Bałtyckiej i w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
W Muzeum Emigracji w Gdyni wystąpi wraz z meksykańskim barytonem Panrone Ortega oraz pochodzącym z Walencji gitarzystą Timoteo Paradis. Wspólnie zaprezentują tradycyjne meksykańskie melodie, które podbiją i ogrzeją serca słuchaczy.


Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny - na projekcje filmowe obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Muzeum a na warsztaty familijne zapisy telefoniczne bądź mejlowe (warsztaty@muzeumemigracji.pl, tel. 58 670 41 56 ).

Muzeum Emigracji w Gdyni

ul. Polska 1,

81-339 Gdynia

 

Tagi: