Jacek Piotrowski. Miasto - ludzie - auta.

Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Gdańska Galeria Fotografii zaprasza na wystawę pt. Miasto – ludzie – auta. Jest to prezentacja wczesnych fotoreporterskich prac Jacka Piotrowskiego.

Jego fotografie są dziś historycznymi dokumentami przemian, jakie zaszły w polskim pejzażu systemowym, społecznym i urbanistycznym. W czarno-białych zdjęciach autor opowiada o świecie sprzed 30 lat. Ich motywem przewodnim są pojazdy jako świadkowie, uczestnicy i budujące sztafaż obiekty minionego czasu, systemu. Niektóre z nich prowadzą filmowi amanci (Jerzy Englert), inne przewożą obiekty kultu kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (Mercedes. 1988 ) lub ikoniczne postacie: Lecha Wałęsę ( Skoda. 1985)  Jana Pawła II (Papa Mobile.1987). Wehikuły codzienne pomiędzy blokowiskami, autobusy, więźniarki, kultowe przyczepy campingowe na tle pejzażu miejskiego i symbolicznych dla byłego reżimu budynków snują niespieszną opowieść o czasie przemian.

Jacek Piotrowski – fotoreporter artysta, operator filmowy, pochodzi z Gdańska. Był członkiem Kroniki Studenckiej na Politechnice Gdańskiej. W latach 90. XX w. ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego pasją jest fotografia dokumentalna, którą tworzył od lat 80. Uważny obserwator i rejestrator najważniejszych dla przełomu systemowego w Polsce zmian w warstwie społecznej, na przykład zmieniających się obyczajów prywatnych. Od ponad 10 lat zajmuje się fotografią inscenizowaną, głównie portretami i modą. Jest autorem wielu okładek płyt rockowych polskich zespołów, m.in. IMTM, Golden Life i Big Cyc oraz artystycznych sesji mody do „Wysokich Obcasów” (a wcześniej do „Magazynu GW”). W 1996 zdobył dwie pierwsze nagrody w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej w kategoriach: Ludzie i Kultura. Jego portrety zdobiły okładki wielu tygodników i miesięczników w kraju w tym nieistniejącego Tygodnika Gdańskiego fotografował wielu znanych ludzi, m.in. byłego premiera Donalda Tuska. Zdobył wyróżnienie w kategorii moda Contax Award we Francji. Współpracował z Warszawską Szkołą Fotografii. Dla Europejskiego Centrum Solidarności stworzył fotograficzną rekonstrukcję Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego na stałej wystawie. Jest jurorem konkursu branży wydawniczej Stowarzyszenia Prasy Firmowej Custom Publishing - Szpalta Roku.

Wernisaż : 10.07.2015, godz. 18.00 
Wystawa trwa: 11.07.2015-30.08.2015 
Wtorek-niedziela: 10.00-17.00 

Muzeum Narodowe w Gdańsku 
Gdańska Galeria Fotografii | Oddział Zielona Brama
Długi Targ 24, Gdańsk 80-828
Tel. 58 307 59 12 w. 117, 119

Tagi: