
Dokładnie - 18 czerwca 1984 r. uruchomiono światło latarnii kapitanatu w Porcie Północnym w Gdańsku. Jest to jeden z najłatwiejszych do rozpoznania sylwetek wśród latarnii na naszym wybrzeżu.
Nieustanny rozwój portu wywołał konieczność postawienia latarni w innym miejscu, względem dotychczas użytkowanej - w Nowym Porcie. Po przystąpieniu do budowy na terenie powstającego Portu Północnego w Gdańsku, nowoczesnego kompleksu zarządzania portem, następnie umieszczono latarnię morską.
Światło nawigacyjne włączono 18 czerwca. Wysokość zainstalowania światła wynosi 61 m n.p.m. a sygnał świetlny ma zasięg 25 Mm. Charakterystyka światła: Błyskowe grupowe
- Światło: 0,5 s
- Przerwa: 1,5 s
- Światło: 0,5 s
- Przerwa: 1,5 s
- Światło: 0,5 s
- Przerwa: 4,5 s
- Okres: 9,0 s
Z wieży Kapitanatu Portu widać całą panoramę Zatoki Gdańskiej: od Gdyni, przez Cypel Helski, do Mierzei Wiślanej. Jej nowoczesna konstrukcja – niebieska, czworokątna wieża z przeszkloną galerią pokazana, zupełnie nie przypomina typowej latarni morskiej. Dopiero o zmierzchu, kiedy fotokomórka zapala lampy, wieża zaczyna nabierać charakteru latarni morskiej. Wysyłane z niej sygnały świetlne są łatwe do zidentyfikowania i pozwalają odróżnić ją od innych latarń mrugających nad zatoką. Światło widoczne jest tylko od strony morza.
Zobacz również:
"Lux in tenebris" - oprowadzanie w języku migowym
Lux in tenebris – dzień otwarty i dzień dziecka
Dzień Otwarty wystawy Lux in Tenebris w Narodowym Muzeum Morskim
W Rozewiu będą otwarte dwie latarnie