Günter Grass usiądzie obok Oskarka

Jesienią Günter Grass przysiądzie się do Oskarka na ławce przy Placu Wybickiego we Wrzeszczu. Figura zmarłego w tym roku wybitnego pisarza, Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, zamontowana zostanie 16 października - w dniu urodzin Grassa.
 
Oskarek Matzerath to bohater najpopularniejszej powieści Güntera Grassa „Blaszany Bębenek”. Zgodnie z pierwotnym pomysłem twórcy pomnika - prof. Sławoja Ostrowskiego, miał siedzieć na ławce nieopodal budynku przy ulicy Lelewela 13 właśnie w towarzystwie swojego twórcy. Ten pomysł nie spodobał się jednak Grassowi, który w korespondencji z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem poprosił, by jego figurę umieścić na ławce dopiero po jego śmierci. W 2002 roku Oskarek zasiadł więc na ławce samotnie.
 
- Grass najpierw zgodził się na taki wspólny pomnik, jednak potem zmienił zdanie, co oczywiście uszanowaliśmy. Pamiętamy jednak o pierwotnym pomyśle i chcemy jeszcze w tym roku wypełnić wolę wielkiego Gdańszczanina. Mamy nadzieję, że uda nam się na październikową uroczystość zaprosić najbliższą rodzinę Grassa - mówi Paweł Adamowicz.
 
Od 2000 roku odlana w brązie figura Grassa była zdeponowana w magazynie. Kiedy pojawi się na ławeczce jesienią, będzie prawdopodobnie pierwszym pomnikiem upamiętniającym zmarłego 13 kwietnia pisarza - zarówno w Polsce, jak i na świecie.
 
Rzeźba przedstawia pisarza z nieodłączną fajką w ręku. Postaci pisarza towarzyszy ślimak wędrujący po trzymanej na kolanach książce, oraz siedząca u stóp mała żaba - kumak. To nawiązanie do innych książek Grassa: "Z dziennika ślimaka" i "Wróżby kumaka".
 
Figura zostanie zamontowana 16 października - w dniu urodzin Grassa. Datę wybrano nieprzypadkowo. Jak co roku w tym czasie odbywać się będzie w Gdańsku festiwal Grassomania.
 
- Siódma edycja festiwalu będzie poświęcona twórczości filmowej, łączącej się z dziełami Grassa - mówi Iwona Bigos, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Chcemy też, by na Placu Wybickiego, czyli w sąsiedztwie grassowskiej ławeczki gdańscy pisarze i literaci czytali fragmenty powieści Noblisty - dodaje.
 
fot. Jerzy Pinklas

Tagi: