Kosmiczna koncepcja Targu Węglowego

Już za kilka dni - 1 lipca - przestrzeń Targu Węglowego  zmieni swoją funkcję - z parkingu dla aut przeistoczy się w skwer rekreacyjno-wypoczynkowy dla mieszkańców i turystów. W tym roku - za sprawą projektu przygotowanego przez rzeźbiarkę Ewę Topolan i scenografa Macieja Chojnackiego - przestrzeń rekreacyjna nabierze kosmicznych kształtów.

Pod nogami - miękka wykładzina z wyrysowanymi konstelacjami gwiazd, dookoła - latarnie wyglądem przypominające planety, a w centrum - czterometrowy zegar wodny. Tak wyglądać będzie strefa rekreacyjna Open Mind / Open Space umiejscowiona w części Targu Węglowego sąsiadującej z Katownią i Złotą Bramą.

- Targ Węglowy przez cały sezon buduje swoją ofertę związaną z różnymi wydarzeniami. Praktycznie od maja co chwila mamy w tym miejscu jakieś atrakcje. Oczywiście latem głównym wydarzeniem będzie jarmark, a wraz z nim również scena na Targu. Tym bardziej staraliśmy się, żeby nowa koncepcja nie kolidowała, żeby nie trzeba było tej przestrzeni przesuwać, czy redukować. I to się nam udało - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Strefa Open Mind / Open Space w swojej koncepcji odwołuje się do przestrzeni kosmicznej.

- Targ Węglowy to miejsce trudne, jeszcze nie do końca ujarzmione. Tym bardziej nie chcieliśmy powielać tu funkcji już opatrzonych, znanych z innych części Gdańska.  Nie tworzymy „plaży w miescie” czy „boiska w mieście”, zamiast tego chcemy zaproponować strefę wyciszenia i odpoczynku od tego, co dzieje się i dziać będzie wokół Targu - mówi Joanna Czauderna- Szreter, dyrektor ds. marketingu Międzynarodowych Targów Gdańskich SA - operatora strefy na Targu Węglowym.

Kosmiczną koncepcję strefy zaprojektowali Ewa Topolan - absolwentka wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i marketingu kultury uniwersytetu warszawskiego, specjalistka w projektowaniu przestrzeni, oraz Maciej Chojnacki - scenograf, stypendysta Wydziału Scenografii The Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie i Sant Gallen Hochschule w Szwajcarii, na co dzień współpracujący z teatrami w całym kraju.

- Celem projektu jest przekształcenie Targu Węglowego w miejsce spotkań i wypoczynku. Jego idea zawiera się w haśle: przyjdź i odpocznij pośród planet i gwiazd. Umieszczone tu formy i  kształty nawiązywać  będą do układu solarnego. Centralnym punktem kompozycji będzie zegar wodny, odmierzający ziemski czas.  Jest to urządzenie, którego działanie opiera się o regularny i stały wypływ wody ze zbiornika przez niewielki otwór. Zegary wodne były jednymi z pierwszych odkrytych przez ludzkość sposobów pomiaru upływu czasu - mówi Ewa Topolan.

Komentarz redakcji: Dobrze, że tak ważny plac jak Targ Węglowy jest przedmiotem troski urbanistów i władz miasta. Z pewnością projekt proponowany przez miasto przyciągnie wielu turystów i gdańszczan z aparatami. Wciąż jednak brakuje długofalowej koncepcji dotyczącej funkcji i kształtu Targu Węglowego. Należy zastanowić się czy wykonanie na placu fontanny lub postawienie pomnika nie zmieniłoby jego optyki

Tagi: