Wykład z cyklu Kultura dawnego Gdańska. Piece gdańskie. Fenomen kulturowy?

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska - oddział Dom Uphagena zaprasza na wykład z cyklu Kultura Dawnego Gdańska. Tym razem temat będzie dotyczył gdańskich pieców. Dr Barbara Pośpieszna opowie o tym, że piece to również wyjątkowe dzieła sztuki. 

Dr Barbara Pospieszna, od 1984 r. pracuje w Muzeum Zamkowym w Malborku, jest Kierownikiem Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, kuratorem ds. badań i zbiorów w Muzeum Zamkowym, w latach 2004–2011 była wykładowcą w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka i współautorka wielu wystaw np. Kafle z terenu dawnych Prus Królewskich, 1990; Kadyny. Królewski Warsztat Majoliki. 1904–1944, 1999;  Fundacje artystyczne na terenie państwa krzyżackiego w Prusach, 2010. Ostatnio wydała książki: Kafle i piece kaflowe w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku, Malbork 2013 oraz Ceramika kadyńska w zbiorach Edwarda Parzycha, Warszawa 2012.

Towarzystwo Dom Uphagena obchodzi w tym roku 25-lecie powstania, z tej okazji przygotowane są upominki – wśród słuchaczy rozlosowane będą dwa egzemplarze książki Dr Barbary Pospiesznej: Ogrzewanie w Zamku Malborskim w dawnych wiekach

10 czerwca (środa), godz. 17.00

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Dom Uphagena 

Ul. Długa 12, Gdańsk

Wstęp wolny

Tagi: